Podcast „O zmierzchu”

Mój absolutny faworyt. Marta Niedźwiecka, autorka „O zmierzchu”, terapeutka i pierwszy w Polsce certyfikowany sex coach, opowiada o seksie w kontekście emocjonalnym, społecznym, kulturowym, a nawet politycznym. Dekonstruuje mit romantycznej miłości (emocjonalna patologia) i obnaża bezzasadność ślepej pogoni za orgazmem (bo seks to nie zawody). Nie traci czasu na eufemizmy, żeby wszystkim było miło. Jest dosadna jak najlepsi raperzy. Przez ponad rok nagrywania podcastów Niedźwiecka zgromadziła wokół „Zmierzchów” wierne grono otwartych, głodnych rozwoju słuchaczek i słuchaczy. W ogóle mnie to nie dziwi – jest najmądrzejsza.
 

fot. archiwum prywatne Marty Niedźwieckiej


Książka „Seksuolożki”

A właściwie dwie książki. W ubiegłym roku dziennikarka Marta Szarejko wydała pierwszą część wywiadów – wtedy przepytywała seksuolożki z tego, z czym w sypialniach i życiach mierzą się Polki. W tym roku, całkiem niedawno, ukazała się druga część „Seksuolożek”. Tym razem Marta Szarejko rozmawia z ginekolożkami, a perspektywa medyczna świetnie uzupełnia tę emocjonalną i społeczną, która zdominowała pierwszą książkę. Przez wiele lat w polskiej seksuologii i ginekologii brakowało wiedzy o kobiecej seksualności, zrozumienia dla naszych potrzeb i wyborów. Rozmówczynie Marty Szarejko pokazują, że może i powinno być inaczej.

fot. materiały prasowe


Sklep Lula Pink

Internetowy butik z wyselekcjonowanymi gadżetami erotycznymi, założony przez dwie poznanianki, Martę i Agatę. „Rozwijając swoją seksualność, budujesz wiedzę na temat swojego ciała i jego potrzeb, definiujesz swoje granice, a to może się przekładać na wszystkie dziedziny życia. Nauczysz się mówić >>nie<< w łóżku, może następnym razem powiesz >>nie<< szefowi, który zmusza cię do wyrabiania darmowych nadgodzin. Może gdy poznasz swoje potrzeby seksualne, łatwiej ci będzie wyjść z toksycznej relacji…” – mówiła mi ta pierwsza kilka miesięcy temu w rozmowie dla „Glamour”. A gadżet erotyczny to świetne narzędzie, żeby poznawać swoje potrzeby, sprawdzać, co sprawia nam przyjemność. Lula Pink to jednak nie tylko sklep z wibratorami. To również edukacyjny blog, który promuje pozytywne podejście do seksualności. To także akcje społeczne jak zorganizowana w mediach społecznościowych kampania #KobietyNaWibratory, inicjująca rozmowę o kobiecej masturbacji. 
 

Dobre Ciało

Czyli Kamila Raczyńska-Chomyn, pedagożka, edukatorka seksualna, certyfikowana instruktorka treningu mięśni dna miednicy oraz doula (czyli towarzyszka porodów). Prowadziła zajęcia z wychowania do życia w rodzinie w gimnazjach i szkołach średnich, organizowała warsztaty dla dzieci, młodzieży i rodziców, pracowała w pozarządowych organizacjach feministycznych. Dziś skupia się na pracy z kobietami i ich miednicami i walce z podwójną normą w ocenie kobiecej seksualności. To Kamila, wspólnie z redakcją erotyczno-feministycznego magazynu „G’RLS Room”, zainicjowała kampanię antyslutshamingową pod hasłem przewodnim „Nie zawstydzisz kobiety jej seksualnością, jeśli ona się jej nie wstydzi”. Koniecznie sprawdźcie profil Dobrego Ciała na Instagramie (@dobre_ciało).
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#czesc #gdynia#dobrecialo #naked

Post udostępniony przez Dobre ciało (@dobre_cialo) Lip 17, 2020 o 1:08 PDT


Instytut Pozytywnej Seksualności

Czym w ogóle jest pozytywna seksualność? To taka koncepcja, w której wszystko w seksie jest dozwolone, pod warunkiem, że strony zaangażowane w kontakt seksualny wyraziły świadomą zgodę na sam seks i na to jak on ma wyglądać. W pozytywnej seksualności nie ma zgody na łamanie prawa i brak szacunku dla cudzych granic. W pozytywnej seksualności nie ma też miejsca na stereotypy, podwójne standardy, seksizm, homofobię czy transfobię. Jest za to dużo miejsca na bezpieczny, konsensualny seks, uprawiany dla przyjemności, dla budowania więzi, dla emocjonalnej i fizycznej satysfakcji, z potrzeby bliskości i dotyku. Instytut Pozytywnej Seksualności założyła terapeutka i seksuolożka dr Agata Loewe. Można tu skorzystać z konsultacji terapeutycznych, zarówno indywidualnych, jak i dla par, oraz bogatej (naprawdę bogatej) oferty warsztatów rozwojowych poświęconych seksualności i związkom. 

fot. archiwum prywatne Agaty Loewe